Kolejne rozstrzygnięcia

Do UNC-Asheville, Belmont, Murray State i Creighton dołączyły kolejne cztery drużyny i już osiem drużyn zapewniło sobie udział w NCAA Tournament.

Zgodnie z przewidywaniami do finału turnieju konferencji Colonial awansowały dwie najlepsze drużyny po sezonie zasadniczym – #1 Drexel i #2 VCU. Tak naprawdę tylko w jednym meczu turnieju wygrała niżej notowana drużyna, a było to w pierwszej rundzie kiedy zespół #9 UNCW pokonał #8 James Madison 70:59. Później wygrywały już wyżej notowane zespoły, a najwięcej problemów miała drużyna #3 George Mason, który w ćwierćfinale uporała się z #6 Georgia State 61:59. Zarówno Drexel i VCU pewnie wygrywały swoje spotkania, co wróżyło emocjonujący finał. Zawodnicy Rams świetnie spisywali się w obronie i stąd już w pierwszej połowie zdołali wypracować 16 punktową przewagę. Gracze Dragons mieli ogromne problemy z grą ofensywną, ale dzięki świetnej postawie Damiona Lee (20pkt, 10zb) w drugiej odsłonie sukcesywnie odrabiali straty. W samej końcówce zdołali nawet zniwelować różnice do 3 oczek, ale brak skuteczności w ostatnich sekunda zadecydowała o ich porażce, a wynik na 56:59 z linii rzutów wolnych ustalił Troy Daniels. Drużyna VCU ponownie zagra więc w NCAA Tournament, a rywale mogą powoli zacząć się ich obawiać. Z 16 punktami, 5 asystami, 5 przechwytami i 4 zbiórkami Darius Theus został wybrany MVP turnieju.

Emocji nie brakowało w turnieju Metro Atlantic. Już w ćwierćfinale odpadła #3 drużyna po sezonie zasadniczym Manhattan, która uległa po dogrywce #6 Siena 83:84. Blisko niespodzianki było także w drugiej parze, ale ostatecznie ekipa #4 Fairfield pokonała #5 Rider 65:63. W półfinałach Fairfield już dość wyraźnie wygrała z #1 Iona 85:75 zostając pierwszym finalistą turnieju MAAC. Drugim okazała się drużyna #2 Loyola, która na swojej drodze pewnie wygrywała kolejne mecze. I tym razem to również Greyhounds z parkietu schodzili zwycięsko, ale wygrana tak łatwo już im nie przyszła. Po pierwszej połowie przegrywali 26:30, ale dzięki świetnej postawie w defensywie w drugiej części gry wygrali 48:44. Loyola dołączyła więc do grona kolejnych uczestników NCAA Tournament, a MVP turnieju wybrany został Erik Etherly, który w finale zdobył 10 punktów, 7 zbiórek i 3 bloki.

Dość niespodziewanie do finału konferencji Southern awansowała drużyna #3N Western Carolina, która na swojej drodze pokonała #6S The Citadel, #2S Wofford i #1N UNCG. Drugim finalistą była zaś najlepsza po sezonie zasadniczym ekipa #1S Davidson. I choć wydawało się, że Wildcats ten mecz wysoko wygrają, to do rozstrzygnięcia niezbędne okazały się aż dwie dogrywki. Od początku spotkanie było bardzo wyrównane, choć w pierwszej połowie nieco lepiej spisywali się gracze Western Carolina. W drugiej części gry to zawodnicy Davidson przeważali i jeszcze na półtorej minuty przed końcem prowadzili różnicą 10 punktów. Catamounts zakończyli jednak drugą połowę serią 12-2 doprowadzając do pierwszej dogrywki. W doliczony czasie gry to ponownie Wildcats byli na czele, a zawodnicy Western Carolina musieli gonić. I choć udało im się dokonać tego w pierwszej dogrywce, to w kolejnej już nie zdołali i ostatecznie drużyna Davidson wygrała 93:91, i dołączyła do grona kolejnych uczestników. 19 punktów i 8 zbiórek zdobył De’Mon Brooks, który został wybrany MVP turnieju.

Bez większych niespodzianek zakończył się turniej konferencji West Coast, choć na pewno emocji w poszczególnych spotkaniach nie brakowało. Aż do półfinału awansowała ekipa #5 San Francisco, która pokonała #8 Portland i #4 LMU, ale uległa #1 Saint Mary’s 78:83. Do Gaels w finale dołączyła więc #2 Gonzaga, która w półfinale pewnie wygrała z #3 BYU 77:58. Od początku wiadomo było, że spotkanie pomiędzy dwiema czołowymi ekipami konferencji będzie bardzo ciekawe i na pewno nikt nie był zawiedziony. Już od pierwszych minut byliśmy świadkami bardzo wyrównanego pojedynku i praktycznie przez cały mecz wynik oscylował w granicach remisu. Największa przewaga jaką uzyskały obie drużyny to 8 punktów, jednak były to raczej chwilowe stany. Po 20 minutach gry na tablicy widniał wynik 36:36, po 40 było 68:68 i do rozstrzygnięcia potrzebna była dogrywka. W doliczonym czasie gry sytuacja wyglądała bardzo podobnie, a o zwycięstwie Saint Mary’s 78:74 zadecydowały skutecznie wykonywane rzuty wolne w końcówce. MVP turnieju został Matthew Dellavedova, który na boisku spędził pełne 45 minut notując 22 punktami i 4 asystami.

Dziś kolejne trzy finały turniejów konferencji, a także spotkanie Princeton z Pennsylvania. W przypadku zwycięstwa tych pierwszych awans do NCAA Tournament uzyska drużyna Harvard. Wygrana Pennsylvania spowoduje, że niezbędne będzie rozegranie jednego dodatkowego meczu pomiędzy nimi, a Harvard. Zwycięzca zagra w Big Dance.

0:00 – North Texas vs. Western Kentucky – Sun Belt
2:00 – Western Illinois vs. South Dakota State – Summit
3:00 – Valparaiso vs. Detroit – Horizon League