Meldunek z USA #1

Co jakiś czas będę pisał nieco więcej o Polakach występujących w USA. W miarę możliwości postaram się wspominać również o tych występujących w niższych ligach czy High School, ale nie ukrywam, że najbardziej skupię się na grający w I i II Dywizji. Wprawdzie sezon już wystartował, ale zaczniemy od przybliżenia sytuacji naszych rodaków w ich zespołach.

I Dywizja

Swój drugi sezon w jednej z najmocniejszych konferencji rozpoczął Maciej Bender i nie był to wymarzony start. Jego West Virginia przegrała wysoko z Texas A&M 65:88, a Maciek przebywając na boisku 18 minut zapisał na swoim koncie 6 zbiórek, 2 bloki oraz jeden niecelny rzut i ten występ całkiem dobrze podsumował jego rolę w tych rozgrywkach. Dzięki niespodziewanej rezygnacji z ostatniego roku Elijaha Macona oraz zawieszeniu na pierwszy semestr Esa Ahmada pojawiło się miejsce pod koszem dla Bendera i myślę że około 20 minut w meczu powinien otrzymywać (przynajmniej w pierwszej połowie sezonu). Ciężko jednak oczekiwać większej roli w ataku, a do głównych zadań należeć będzie obrona i walka o zbiórkę. Mountaineers tymczasem typowani do zajęcia drugiego miejsca w konferencji Big 12 w debiucie zagrali dużo poniżej oczekiwań i oby była to tylko jednorazowa wpadka.

Niełatwe zadanie czeka Jakuba Mijakowskiego, który musi walczyć o miejsce w meczowej dwunastce. Konkurencja jest jednak tak duża, że na razie ma problem z przebiciem się do składu i w dwóch nieszczęśliwie przegranych spotkaniach przez Penn (72:80 z Fairfield i 71:75 po dwóch dogrywkach z La Salle) nie zagrał. Należąc jednak do Ivy League, której członkami są najbardziej prestiżowe pod względem akademickim uczelnie ma czas skupić się nieco więcej na nauce.

Swoje miejsce w rotacji Cal Poly ma już Jakub Nizioł, ale tylko bardzo dobra dyspozycja dnia może dać mu więcej niż kilkanaście minut w meczu. Mustangs typowani do zajęcia ostatniego miejsca w Big West zaczęli od dwóch porażek z wymagającymi rywalami z czołowej konferencji Pac-12 (62:78 ze Stanford i 82:85 z Californią), a Kuba w obu spotkaniach na parkiecie spędził 13 minut notując odpowiednio 2 punkty i 2 asysty oraz 3 punkty i 1 asysta. Wiele do życzenia pozostawia jednak skuteczność z dystansu, bo w dwóch meczach trafił tylko raz na siedem prób za trzy, ale może mieć to związek z dodaniem 7 kg w offseason. Pełniący rolę asystenta trenera Paweł Mrozik na pewno zadba by Nizioł jak najszybciej wrócił do dobrej formy strzeleckiej.

Po przenosinach z Drake i rocznej pauzie w barwach Ole Miss zadebiutował Dominik Olejniczak oba spotkania rozpoczynając w pierwszej piątce. Jego zespół ograł niżej notowanych rywali (94:76 Louisiana i 85:75 Eastern Kentucky), a torunianin zdobył odpowiednio 2 punkty, 4 zbiórki i 2 asysty w 23 minuty oraz 6 punktów, 3 zbiórki i 2 asysty w 22 minuty. I choć statystyki na to nie wskazują na boisku wyglądał bardzo obiecująco (zwłaszcza fizycznie) i myślę że z meczu na mecz jego pozycja w zespole powinna rosnąć. Rebels jak niemal co roku rywalizację w SEC powinni zakończyć w środku stawki, a może nawet powalczyć o miejsce w turnieju.

Urodzony w Stanach Patryk Szpir drugi sezon w barwach Chicago State zaczyna jako kapitan drużyny i podstawowy center. Cougars to jednak najsłabsza ekipa WAC, co też było widać w pierwszych meczach sezonu. Spotkanie z Iowa zakończyło się porażką 62:95, a z Purdue 42:111. Rywale trudni, ale wciąż taka różnica punktów pozostawia wiele do życzenia. Przeciwko Hawkeyes Patryk w 19 minut uzbierał 6 punktów i 6 zbiórek, zaś z Boilermakers zagrał tylko 9 minut. Wraz ze startem rywalizacji wewnątrz konferencji powinno wyglądać to znacznie lepiej.

II Dywizja

Po dwóch latach spędzonych w Junior College Sebastian Ferenc przeniósł się do Missouri S&T, gdzie powinien mieć miejsce w pierwszej piątce. Niestety w pierwszym spotkaniu sezonu nie pojawił się na boisku ze względu na zawirowania związane z papierami i nie został dopuszczony do gry. Wiemy, że w najbliższym meczu z Lincoln 14 listopada ma już zagrać i liczymy na solidny występ, bo w zespole wyraźnie brakuje ludzi do grania. Kontuzje kilku kluczowych graczy spowodowały, że w przegranym pojedynku z Blackburn 74:79 rotacja została ograniczona do 7 zawodników i pod dużym znakiem zapytania stanął udany sezon Miners.

Wciąż w barwach Colorado Mesa nie zadebiutował Filip Nowicki, który po przenosinach z Sacred Heart z powodu kontuzji stopy stracił cały poprzedni sezon. Tym razem w trakcie przygotowań podkręcił kostkę i czekają go jeszcze około 3 tygodnie pauzy. Tymczasem jego zespół rozpoczął od dwóch porażek, co też nie zwiastuje dobrego sezonu w ich wykonaniu. W przedsezonowym typowaniu trenerzy uplasowali ich na 8 miejscu z grona 15 ekip konferencji RMAC.

Na 10. miejscu w RMCA znalazła się drużyna Admas State, gdzie regularne minuty rozgrywa Szymon Walczak. W dwóch spotkaniach tego sezonu było to odpowiednio 22 i 20 minut, co przełożyło się na zdobycie 9 i 13 punktów. Martwi jednak słaba skuteczność z wolnych, bo 10 na 25 prób to wynik fatalny, ale z drugiej strony cieszy taka ilość wymuszanych fauli. Oba te mecze Grizzlies przegrali.

Swoje szanse gry otrzymuje debiutujący w II Dywizji Marcin Wiszomirski, który w pierwszym spotkaniu w 18 minut zapisał na swoim koncie 4 punkty i 4 zbiórki, a w drugim 12 oczek i 6 zbiórek przebywając na boisku 20 minut. Jego zespół Pittsburgh-Johnstown sezon 2017-18 rozpoczął od porażki 75:79 i zwycięstwa 80:69. W przedsezonowych typowaniach Mountain Cats znaleźli się na szóstym miejscu w konferencji PSAC West.

III Dywizja

Mateusz Rudak swój trzeci sezon w Birmingham-Southern rozpocznie 15 listopada i ponownie powinien pełnić ważną rolę w zespole. Średnie 25,5 minut oraz 10,7 punktów na mecz są spokojnie do poprawienia, zwłaszcza że trzech czołowych graczy z poprzednich rozgrywek zakończyło naukę. Niestety prawdopodobnie też oznacza to słabsze wyniki całego zespołu, który wcześniejszy sezon zakończył z bilansem 14-14.

Swoją przygodę w III Dywizji 17 listopada zacznie Stefan Marchlewski i szczerze mówiąc nie wiem jakie ma szansę na grę. Pewne jest natomiast, że praktycznie cały trzon z sezonu 2016-17 pozostał, więc o minuty łatwo nie będzie, ale zapowiada się na bardzo dobry rezultat całej drużyny. Poprzedni sezon zakończyli z bilansem 22-7, więc niewykluczone, że w tym powalczą o pierwsze miejsce w konferencji, a może coś więcej…

Gdyby ktoś posiadał ciekawe informacje o Polkach lub Polakach grających w USA zapraszam do kontaktu.