Polub nas na facebooku:    
Przedsezonowe 4-na-3 – MVC

Dzisiaj przenosimy się w dolinę rzeki Missouri. Przed wami nieco mniej medialna konferencja, jednak z kilku powodów ciekawa. Przede wszystkim mamy tutaj team TOP-15 w I dywizji – Wichita State. Po drugie od tego sezonu zawodnikiem Drake Buldogs jest nasz rodak Dominik Olejniczak. Zapraszamy do czytania. Zostało nam już tylko kilka konferencji. 


1. Jaka drużyna wzbudza twoje zainteresowanie, ale niekoniecznie jest najlepszą drużyną w MVC?

Kosi: Wichita State, ponieważ od paru sezonów zaliczają się do grona wyróżniających się drużyn w NCAA, mimo przynależności do niezbyt wymagającej konferencji MVC. Duża w tym zasługa trenera Gregga Marshalla, który po ogromnym zainteresowaniu ze strony innych uczelni stał się niedawno jednym z najlepiej zarabiających coachów w NCAA. Nie jest to jednak zaskoczeniem patrząc na ostatnie wyniki Shockers oraz biorąc pod uwagę brak graczy wybieranych w drafcie (Cleanthony Early był jedynym wyjątkiem). Cztery kolejne udziały w NCAA Tournament, w tym jeden awans do Final Four, trzy sezony z rzędu zakończone z 30 zwycięstwami, liczne zwycięstwa z wyżej notowanymi rywalami – to tylko część ich osiągnięć. Nie dziwi więc optymizm przed zbliżającymi się rozgrywkami i to nawet pomimo straty dwóch zawodników z pierwszej piątki. W to miejsce na zasadzie transferu do drużyny dołączyli Conner Frankamp oraz Anton Grady, którzy powinni wspomóc liderów poprzednich rozgrywek w postaci Freda VanVleeta i Rona Bakera.

Karol: Odchudzeni Northern Iowa Panthers. Ekipa z Cedar Falls straciła najlepszego strzelca, zbierającego, asystującego i blokującego w postaci Setha Tuttle’a. Gościa, który w zespole Bena Jacobsona robił praktycznie wszystko, a od niedawna gra w lidze niemieckiej. Na podbój Niemiec ruszył także Nate Buss, a z istotniejszych graczy z teamem pożegnali się także Marvin Singleton i Deon Mitchell. Wzmocnień nie widać, więc Jacobson będzie musiał postawić na kolektyw i organizację gry defensywnej, która w ubiegłym sezonie była bardzo mocnym punktem Panter.

Wojtek: Drake Buldogs. Z kilku względów. Po pierwsze będziemy tam mieli naszego rodaka, który od pierwszego sezonu może pełnić tam sporą rolę. Po drugie Drake bardzo fajnie prowadzą bloga na temat swojej drużyny w internecie. Można tam dowiedzieć się nie tylko o funkcjonowaniu samego zespołu, ale również NCAA. W te wakacje szeroko opisywany był tam tour ekipy po Europie. Odwiedzili oni i zagrali spotkania między innymi w Danii i we Włoszech.

Wichita State raczej nie będą mieli wielkiej konkurencji i końcowe rozstrzygnięcia są już na tym etapie chyba najbardziej oczywiste ze wszystkich dotychczas omawianych przez nas konferencji. Northern Iowa jest dużo słabsze niż rok temu. Jednak postawiłbym pieniądze, że to oni skończą na pozycjach 1 i 2 ten sezon w dolinie Missouri.

 2. Jaki zawodnik/zawodnicy z MVC wzbudza/ją twoje największe zainteresowanie?

Kosi: Oczywiście Dominik Olejniczak z Drake będzie przyciągał najwięcej mojej uwagi i liczę, że nie braknie okazji do śledzenia jego poczynań na boisku. Dwójka z Wichita State, czyli Fred VanVleet i Ron Baker, którzy zaliczają się do grona czołowych graczy całej ligi NCAA. D.J. Balentine z Evansville, bo jest najlepszym punktującym konferencji poprzedniego sezonu.

Karol: Oczywiście, że Fred Van Vleet z Wichita State Shockers. Lider pełną gębą, świetnie panuje nad piłką i niemal zawsze wie co z nią zrobić. Jak na rozgrywającego naprawdę nieźle zbiera, mieszcząc się w czołowej dwudziestce konferencji w tej specjalności. O tym, że od dwóch lat jest najlepszy asystentem w lidze chyba nawet nie muszę wspominać, prawda? Wichita w tym sezonie nie powinna mieć problemów z wygraniem konferencji, więc z pewnością głównym oknem wystawowym dla Van Vleeta będzie NCAA Tournament. Jeżeli pokaże się z dobrej strony, całkiem niewykluczone, że już w kolejnym sezonie zagra w NBA.

Wojtek: Fred VanVleet. To sama przyjemność oglądać tego zawodnika. Najlepszy rozgrywający w historii Wichita State zagra swój ostatni sezon w NCAA. To na tym poziomie gracz kompletny. Potrafi sam seryjnie zdobywać punkty na różnorodny sposób, ale również niesamowicie obsłużyć swoich partnerów. To typ zawodnika, który na poziomie NCAA jest gwiazdą, jednak nie ma raczej większych szans na zaistnienie w większym wymiarze w NBA. Niestety. Cieszmy się jego grą, bo sezon trwa tylko kilka miesięcy. Drugi gracz to drugi z duetu obwodowych Shockers – Ron Baker. To jeden z najlepszych duetów obwodowych w całej I dywizji. Doświadczenie, mądrość boiskowa i nieszablonowość – to to co cechuje ten duet. Po prostu Shockers.
 
3. Na co jeszcze najbardziej czekasz w tej konferencji? (drużyna, zawodnik, mecz)?

Kosi: Głownie na mecze, Drake oczywiście ze względu na obecność Dominika Olejniczaka. Z przyjemnością będę oglądał również spotkania Wichita State, ale jednak patrząc na poziom w MVC, bardziej będą mnie interesowały ich poczynania przeciwko rywalom z innych konferencji.

Karol: Evansville Purple Aces – zwłaszcza wobec osłabień UNI i w mniejszym stopniu Illinois State- będą czarnym koniem tej konferencji i wg mnie to właśnie z nimi Wichita może zmierzyć się w finale (wybaczcie, nie zakładam, że Shockers gdzieś się w tym sezonie potkną). Do Evansville wraca cała pierwsza piątka, a jej najsilniejszymi elementami będą superstrzelec D.J. Balentine, który w ubiegłym sezonie zdobywał 20 punktów na mecz oraz Litwin Egidijus Mockevicius – najlepszy zbierający konferencji, w ubiegłym sezonie średnio 10 zebranych piłek na mecz.

Wojtek: Na pojedynki dwóch bezsprzecznie najlepszych drużyn Missouri Valley. Northern Iowa będzie w tym roku nieco słabsza i raczej nie będzie tak jak w tamtym roku deptać po piętach Shockers. Jednak w pojedynczych meczach kiedy gra będzie toczyła się o zwycięstwo w turnieju MVC wszystko jest możliwe.

 
4. W NCAA w Drake mamy nowego reprezentanta naszego kraju. Jak waszym zdaniem będzie wyglądał sezon Buldogs? Na jakie lokaty maja realne szanse? 

Kosi: Po stracie pięciu seniorów Bulldogs czeka mała przebudowa, choć Reed Timmer, który był najlepszym zawodnikiem w poprzednim sezonie rozpoczyna dopiero swój drugi rok gry. Sam jednak niewiele będzie w stanie zdziałać i też wszystko będzie zależało ile są w stanie wnieść nowi oraz gracze pełniący mniejsze role. Wydaję się, że każdy wynik powyżej 7-8 miejsca będzie traktowany jako sukces.

Karol: Ciekawostka, która zarazem będzie predykcją obecnego sezonu – w ciągu ostatnich dziesięciu sezonów Buldogi aż ośmiokrotnie zajmowały miejsce siódme lub ósme. Raz wygrali (także turniej konferencji), raz byli trzeci. Wydaje się, że są niemal przyspawani do tego rejonu tabeli, nie inaczej powinno być w tym sezonie, zwłaszcza biorąc pod uwagę osłabienia o których wspomniał Kosi.

Wojtek: Raczej nie odegrają większej roli w tym sezonie. Większość fachowców stawia ich raczej w roli jednej z gorszych ekip w Missouri Valley. W liczącej dziesięć drużyn konferencji będą walczyli raczej o lokaty 6-8. Według mnie nie mają potencjału aby wskoczyć do górnej połowy tabeli, ale kto wie – NCAA jest ligą nieprzewidywalną jak chyba żadna inna na świecie. Już nie takie niespodzianki miały tutaj miejsce.

 

wojgrudzien
21.10.2015

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Informujemy, iż administratorem Twoich danych osobowych jest Krzysztof Kosidowski. Kontakt z administratorem: e-mail: kosi@collegehoops.pl
Podanie danych osobowych zawartych w formularzu jest dobrowolne. Jednocześnie przysługują Ci prawa dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania (aktualizacji) lub usunięcia, ograniczenia ich przetwarzania, przenoszenia, a także sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych oraz niepodlegania zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji (profilowaniu). Masz także prawo wnieść skargę w związku z przetwarzaniem przez nas Twoich danych osobowych do organu nadzorczego. Twoje dane osobowe będą przetwarzane na podstawie art. 6 ust. 1 lit. B ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27.04.2016 w celu obsługi i realizacji usługi.
CollegeHoops.pl © 2018
strony internetowe Wałbrzych HM sp. z o.o.
www.hm.pl | hosting www.hostedby.pl