Turniej NIT: Porażka Wolf Pack

Za nami ostatnie ćwierćfinały i w rezultacie poznaliśmy już wszystkich uczestników Final Four turnieju NIT. Niestety w tym gronie zabrakło Nevady, która w nocy wyraźnie przegrała  ze Stanford 56:84. Poniżej krótkie opisy wszystkich ćwierćfinałowych spotkań.

#3 Drexel vs. #5 Massachusetts 70:72
Zespół Drexel bardzo dobrze rozpoczął spotkanie, w szczególności wyróżniał się  Samme Givens, który już po kilku minutach miał na koncie 8 punktów, a Dragons prowadzili już różnicą 10 oczek. W kolejnym fragmencie świetną zmianę dał jeszcze Dartaye Ruffin, który w sumie w pierwszej połowie uzbierał 17 oczek i wspólnie z Givensem byli odpowiedzialni za 27 z 41 punktów drużyny. W tym momencie drużyna Drexel wciąż prowadziła różnicą 10 oczek spisując się bardzo dobrze po obu stronach parkietu. Gdy po przerwie ich przewaga urosła do 17 punktów wydawało się, że w tym meczu nic już się nie wydarzy, jednak gracze UMass prowadzeni przez rozgrywającego Chaza Williamsa zanotowali serię 26-7 i wyszli na pierwsze prowadzenie w meczu. Kolejne skuteczne akcje spowodowały, że przewaga Minutemen urosła do 6 oczek i to gracze Drexel tuż przed zakończeniem meczu zmuszeni byli gonić. Ostatecznie byliśmy świadkami bardzo wyrównanej końcówki, w której nieco skuteczniejsi okazali się zawodnicy Massachusetts wygrywając całe spotkanie 72:70. Chaz Williams uzbierał w sumie 20 punktów, 4 zbiórki i 4 asysty, a Terrell Vinson dołożył 18 punktów i 5 zbiórek. W Dragons Dartaye Ruffin skończył spotkanie z 17 oczkami i 7 zbiórkami, a 16 punktów i 9 asyst dodał Frantz Massenat. Samme Givens zdobył 12 punktów i 10 zbiórek, jednak z powodu problemów z faulami większość drugiej połowy przesiedział na ławce rezerwowych.

#1 Washington vs. #3 Oregon 90:86
Zgodnie z przewidywaniami w tym meczu najważniejsza była ofensywa. Obie drużyny grały skutecznie i efektownie, w pierwszej części meczu rzucając na wysokim procencie. Wynik zaś niemal przez cały czas oscylował w granicach remisu, a dopiero pod koniec pierwszej części gry zaczęła rysować się niewielka przewaga Oregon. Po 20 minutach prowadzili więc 46:42, a E.J. Singler miał już na koncie 15 punktów. W drugiej odsłonie gracze Huskies szybko doprowadzili do wyrównanie i ponownie oglądaliśmy grę punkt za punkt. W pewnym momencie Terrence Ross popisał się jednak 8 oczkami z rzędu i po kilku kolejnych akcjach to zespół Washington 4 minuty przed końcem wypracował sobie 9 punktowe prowadzenie. Gracze Ducks ruszyli, więc do odrabiania strat i w pewnym momencie udało im się nawet je zniwelować. Skuteczny tego dnia C.J. Wilcox w ostatnich sekundach spotkania trafił jednak wszystkie 6 rzutów wolnych pieczętując tym samym zwycięstwo Huskies. Terrence Ross rzucił 24 punkty, a Tony Wroten dodał 22 oczka i 7 zbiórek. 17 punktów z ławki dołożył jeszcze C.J. Wilcox, a bliski triple-double był Abdul Gaddy notując 11 punktów, 7 zbiórek i 10 asyst. W szeregach Ducks wyróżnił się Olu Ashaolu zapisując na swoim koncie 20 punktów, 9 zbiórek i 2 bloki, a 19 oczek, 9 zbiórek i 4 asysty dodał E.J. Singler.

#4 Middle Tennessee vs. #6 Minnesota 72:78
Rodney Williams rozegrał najlepszy mecz w karierze i poprowadził Golden Gophers do półfinału turnieju NIT. Zawodnik Minnesota świetni rozpoczął spotkanie już po kilku minutach zdobywając 8 z 10 punktów drużyny. W dalszej fazie uaktywnili się także pozostali gracze, a sam mecz był bardzo wyrównany. Obie drużyny co chwila wymieniały się na prowadzeniu, a po 20 minutach na tablicy widniał wynik 32:28 dla Middle Tennessee. Na początku drugiej odsłony ponownie agresywny był Williams, którego coraz lepiej zaczął wspomagać Austin Hollins. Zawodnik Golden Gophers skutecznymi rzutami z dystansu 13 minut przed końcem wyprowadził swój zespół na 4 punktowe prowadzenie, którego jak się okazało nie oddali już do ostatnich sekund. Blue Raiders w grze utrzymywali jednak Marcos Knight i LaRon Dendy, przez co byliśmy świadkami bardzo emocjonującej końcówki. Po trójce Raymonda Cintrona na 6 sekund przed końcem prowadzenie Minnesoty wynosiło już tylko 2 oczka, ale fatalny błąd popełnił LaRon Dendy wybijając piłkę z rąk wznawiającemu grę zawodnikowi Golden Gophers. Skończyło się to przewinieniem technicznym i celnymi rzutami wolnymi Hollinsa, który trafiając w końcówce 8 na 8 z linii ustalił wynik na 78:72. W sumie Rodney Williams uzbierał 24 punkty, ale miał też na koncie 3 zbiórki, 2 asysty, 2 przechwyty i 2 bloki. Andre Hollins spotkanie skończył z 24 punktami, 6 zbiórkami i 4 asystami, a Elliott Eliason dodał 12 oczek, 7 zbiórek i 2 bloki. W składzie Middle Tennessee Marcos Knight ostatecznie zdobył 19 punktów, 9 zbiórek i 4 przechwyty, a 15 oczek dorzucił Raymond Cintron.

#3 Stanford vs. #5 Nevada 56:84
Zespół Stanford okazał się po prostu za mocny i to po obu stronach parkietu. Nevada zupełnie nie radziła sobie z agresywną defensywą Cardinal rzucając na bardzo słabej skuteczności i już po kilku minutach przegrywając różnicą 10 punktów. Co gorsza równie słabo spisywali się w obronie, gdzie pod koszami wyróżniali się Josh Owens i Josh Huestis. Po 20 minutach gry Wolf Pack przegrywali 27:42, a na początku drugiej odsłony przewaga Stanford urosła do 20 punktów. Trener Carter próbował wielu rozwiązań taktycznych, ale tego dnia jego podopiecznym nic nie wychodziło. Wprawdzie 12 minut przed końcem udało im się zniwelować straty do 13 oczek i w oczach fanów Wolf Pack zaczęła pojawiać się już nadzieja, jednak rywale szybko odpowiedzieli swoimi punktami sprowadzając wszystkich na ziemie. W kolejnych minutach zespół Stanford już tylko powiększał swoją przewagę, ostatecznie wygrywając 84:56. Gracze Cardinal w całym meczu rzucali z ponad 50% skutecznością, w tym z dystansu trafili aż 8 razy na 14 prób. Josh Owens uzbierał 15 punktów i 4 zbiórki, kolejnych 15 oczek dorzucił Chasson Randle, a Josh Huestis mił 12 punktów, 7 zbiórek i 2 bloki. W składzie Wolf Pack 14 punktów rzucił Malik Story, 13 dodał Deonte Burton, ale najlepszym graczem okazał się Olek Czyż, który spotkanie zakończył z dorobkiem 11 punktów, (3/6 za 2, 5/8 z linii), 8 zbiórek i 1 blokiem.

Półfinały turnieju NIT rozegrane zostaną 27 marca w Nowym Jorku. Finał zaś odbędzie się dwa dni później.

1:00 – #3 Stanford vs. #5 Massachusetts
3:00 – #1 Washington vs. #6 Minnesota