Udane występy Polaków

Po raz pierwszy w tym sezonie jednego dnia wystąpiły wszystkie drużyny z Polakami w składach i choć wyniki były różne, to z perspektywy fana z Polski była to najlepsza noc w NCAA.

Po dwóch krótszych występach i 7 minutowych epizodach w spotkaniu z North Carolina-Asheville w pierwszej piątce Liberty wybiegł Tomasz Gielo w sumie na parkiecie przebywając 30 minut. Reprezentant Polski uzbierał w tym czasie 8 punktów (4/7 za 2) oraz 7 zbiórek i był to jego najlepszy mecz w krótkiej karierze w NCAA.

Niestety rywalem Flames był jeden z faworytów konferencji Big South i w rezultacie podopieczni trenera Layera swoim rywalom dotrzymać kroku potrafili tylko przez pierwsze 14 minut. W dalszej części meczu Bulldogs definitywnie przejęli inicjatywę, przez resztę spotkania już tylko powiększając swoją przewagę. W UNC-Asheville świetnie spisywał się J.P. Primm, który w drugiej połowie w odstępie 70 sekund trafił trzy rzuty za trzy, a w całym meczu z dystansu punktował 6 razy zdobywając 21 punktów, 6 asyst i 3 zbiórki. Jak mocnym zespołem są Bulldogs niech świadczy fakt, że aż 6 zawodników zdobyło powyżej 10 oczek, a drugim strzelcem zespołu z 15 punktami był rezerwowy Jaron Lane.

W Liberty naturalnie wyróżnił się rozgrywający Jesse Sanders notując 12 punktów i 10 asyst, ale z 18 oczkami najlepszym strzelcem zespołu był jego młodszy brat John Caleb Sanders. Dla Jesse’go ten mecz był jednak wyjątkowy, bo z 613 asystami ustanowił nowy rekord konferencji Big South, a do rekordu uczelni brakuje mu już tylko 36 podań.

Kolejnym rywalem Flames będzie drużyna Radford, która z bilansem 0-5 współdzieli z Liberty ostatnie miejsce w tabeli konferencji. Spotkanie zostanie rozegrane 12 stycznia.

************************

W tym samym czasie swój mecz rozgrywała ekipa Eastern Michigan, która dzięki 16 oczkom Darrella Lampley’a wygrała pierwsze spotkanie w konferencji z Northern Illinois 47:40. Kamil Jantoń z powodu skręcenia lewej kostki w tym meczu jednak nie zagrał.

11 stycznia Eagles czeka trudny sprawdzian z Central Michigan z przymierzanym swego czasu do Draftu Trey’em Zeiglerem.

Kolejny tego dnia na parkiet wybiegł Karol Gruszecki, który również zaliczył najlepszy występ w sezonie. Polak w spotkaniu z Nicholls State na parkiet wybiegł w 7 minucie meczu, a już 60 sekund później popisał się przechwytem i celnym trafieniem z dystansu. Ostatecznie w 17 minut gry uzbierał 8 punktów (1/1 za dwa, 2/3 za trzy), 4 przechwyty, 2 zbiórki i 2 asysty.

Mavericks wysoko wygrali z Nicholls State 85:55 rozpoczynając rozgrywki w konferencji Southland od dwóch kolejnych zwycięstw. Najlepszym punktującym Texas-Arlington był LaMarcus Reed III, który do 15 oczek dołożył 4 zbiórki i 4 asysty, ale należy wyróżnić też Kevina Butlera zdobywcy 13 punktów i 13 zbiórek.

11 stycznia Mavericks zmierzą się u siebie z Sam Houston State.

W najciekawszym spotkaniu nocy Nevada Olka Czyża zmierzyła się na trudnym terenie w kampusie Utah State. Wolf Pack do meczu przystąpili bardzo zmobilizowani, jakby już na początku chcieli zaznaczyć swoją wyższość. Po skutecznych akcjach Dario Hunt i Olka Czyża prowadzili już 11:2, na co szybko zareagował trener Aggies. Wzięty czas nie przyniósł jednak oczekiwanego rezultatu i Wolf Pack wciąż utrzymywali się na kilku punktowym prowadzeniu.

Preston Medlin (20pkt, 3zb) i Brockeith Pane (21pkt, 6as, 5zb) starali się jak mogli, między innymi niwelując w pewnym momencie różnice punktów do 4 oczek, jednak skuteczna gra Nevada, a w szczególności Dario Hunta i Deonte Burtona spowodowała, że do przerwy to Wolf Pack wciąż utrzymywali się na 7 punktowym prowadzeniu.

Na początku drugiej odsłony jednak dużo lepiej wypadli grający zrywami zawodnicy Aggies, a dobry fragment zaliczył Morgan Grim (16pkt, 8zb). W szeregi Nevada wdarło zaś trochę chaosu, co skutecznie wykorzystywali rywale i na 10 minut przed końcem po celnej trójce Pane’a Utah State przegrywali już tylko 1 punktem. W odpowiedz z dystansu trafił Jordan Burris dając sygnał do ataku swoim kolegom. Olek Czyż dołożył 6 punktów w trzech kolejnych akcjach ponownie wyprowadzając Wolf Pack na pewne prowadzenie.

I choć jeszcze na 70 sekund przed końcem Aggies zdołali zmniejszyć różnice do 3 oczek, to w kolejnej akcji Deonte Burton, jak na prawdziwego lidera przystało trafił z faulem trudny rzut z dystansu pieczętując zwycięstwo drużyny. Ostatecznie dzięki skutecznie wykonywanym rzutom wolnym Nevada ustaliły wynik na 78:71 wygrywając mecz na szczycie w konferencji WAC.

Deonte Burton uzbierał 25 punktów, 5 asyst i 3 zbiórki, a Dario Hunt z 14 punktów i 12 zbiórek zanotował 5 w tym sezonie double-double. Olek Czyż na parkiecie spędził 34 minuty zdobywając 14 punktów (4/6 za 2, 1/2 za 3, 3/4 za 1), 7 zbiórek, asystę, przechwyt oraz stratę i 2 faule.

Z bilansem 12-3 i 2-0 w WAC zajmują pierwsze miejsce w tabeli konferencji. 12 stycznia zmierzą się zaś u siebie z San Jose State.

Powracający po kontuzji barku Jakub Kuśmieruk w meczu z Montana rozegrał tylko 5 minut notując zbiórkę i starte, a jego zespół Idaho State przegrał 44:68. W kolejnym meczu 9 stycznia Bengals zmierzą się z Wyoming.