Polub nas na facebooku:    
Zapowiedź turnieju Big East

Już za chwile startuje prawdopodobnie najciekawszy turniej przed NCAA Tournament. W stawce aż 16 drużyn walczących o mistrzostwo i pewne miejsce w Big Dance. Już od kilku lat Big East jest postrzegana jako najmocniejsza konferencja i praktycznie każdy mecz stoi na dobrym poziomie. Jeszcze ciekawiej powinno być więc w turnieju, a śledzić warto również dlatego, że od kolejnego sezonu konferencja Big East może wyglądać już zupełnie inaczej, a wtedy ranga imprezy będzie dużo niższa.

Dziś od 18:00 rywalizacje w pierwszej rundzie zaczynają drużyny, które po sezonie zasadniczym zajęły od #9 do #16 miejsca. Jutro w drugiej rundzie zwycięzcy dzisiejszych pojedynków zmierzą się z zespołami z miejsc #5 – #8, a od ćwierćfinałów do gry wkraczają cztery najlepsze ekipy. Terminarz wygląda następująco:

 

6 marca – Pierwsza runda

18:00 – #16 DePaul vs. #9 Connecticut
20:00 – #13 Pittsburgh vs. #12 St. John’s
1:00 – #15 Providence vs. #10 Seton Hall
3:00 – #14 Villanova vs. #11 Rutgers

[Krótka zapowiedź tych spotkań]

7 marca – Druga runda (dołączą: #5 Georgetown, #6 USF, #7 Louisville, #8 West Virginia)
8 marca – Ćwierćfinały (dołączą: #1 Syracuse, #2 Marquette, #3 Notre Dame, #4 Cincinnati)
9 marca – Półfinały
10 marca – Finał

[Drabinka turnieju]

 

Faworyt

Syracuse – bezsprzecznie najlepsza drużyna w konferencji Big East i już dawno nie było sytuacji by jeden zespół tak bardzo przeważał nad resztą stawki w konferencji. Kluczem do sukcesów Orange jest naturalnie ich świetna defensywa, a dokładniej obrona strefowa, w której centralną postacią jest center Fab Melo. Nie można jednak zapomnieć o bardzo szerokim składzie, z którego bardzo chętnie korzysta trener Jim Boeheim. Tylko jeden zawodnik średnio na boisku przebywa dłużej niż 30 minut i jest to lider drużyny Kris Joseph. Drugim punktującym jest zaś rezerwowy Dion Waiters, a ważne role pełnią także Brandon Triche, C.J. Fair czy Scoop Jardine. Te atuty plus doświadczenie trenera przyczyniły się do świetnego sezonu Syracuse, w którym z parkietu pokonani schodzili tylko raz. Także i tutaj są więc niekwestionowanymi faworytami.

Mocne drużyny

Marquette – druga drużyna Big East po sezonie zasadniczym. Golden Eagles zbudowani są wokół dwóch graczy, a są to atletyczny rozgrywający Darius Johnson-Odom i skrzydłowy wybrany najlepszym graczem konferencji Jae Crowder. Ta dwójka stanowi o sile drużyny w ataku, ale nie można zapomnieć o ich wkładzie w obronę, podobnie jak reszty graczy Marquette. Sekretem zespołu jest właśnie zbilansowana postawa po obu stronach parkietu i w obu elementach drużyna Golden Eagles zalicza się do czołówki w kraju.

Notre Dame – ich przykład pokazuje jak ważna w NCAA jest dobra postawa w obronie połączona z zaangażowaniem wszystkich graczy. W zespole brakuje wielkich nazwisk, a najlepszym graczem jest do niedawna anonimowy Jack Cooley. Nie można jednak zaprzeczyć, że podkoszowy Fighting Irish rozgrywa świetny sezon i jego postawa ma ogromny wpływ na wyniki drużyny. Na obwodzie wspomaga go dwójka strzelców Jerian Grant oraz Eric Atkins i jeśli są oni skutecznie pokonać Notre Dame jest naprawdę bardzo ciężko.
Georgetown – Kolejna ciekawa drużyna stawiająca bardziej na defensywę. Do turnieju przystąpi rozstawiona z numerem #6, ale może być to nieco mylące. Hoyas to bardzo dobra ekipa, ale zaliczyła w sezonie kilka wpadek i stąd ich słabsza pozycja. Czołowymi postaciami w zespole są Jason Clark i Hollis Thompson, ale najważniejszym graczem jest center Henry Sims odpowiedzialny za prowadzenie gry w ataku. Od lat w taktyce Johna Thompsona III większość akcji ofensywnych rozgrywanych jest przez graczy podkoszowych i nie przypadkowo Sims jest najlepszym podającym w zespole.

Uwaga na

Louisville – kontuzje i wpadki z niżej notowanymi rywalami spowodowały, że zespół Cardinals nieco wypadł z obiegu, ale nie znaczy to że można ich lekceważyć. Mimo stosowania agresywnej obrony na całym placu drużyna Ricka Pitiono ma problemy z zespołami dobrze radzącymi sobie w defensywie. Rozgrywający Peyton Siva notuje nieco słabszy sezon i może stąd problemy Louisville. W jego miejsce bardzo dobrze radzą sobie Kyle Kuric, Russ Smith, Chris Smith, a przede wszystkim center Gorgui Dieng. Skład Cardinals naprawdę wygląda bardzo obiecująco i chyba tylko Syracuse może pochwalić się szerszą ławką. Problemem jest słabsza egzekucja w ataku, ale jeśli poprawią ten element mogą namieszać w turnieju.

Connecticut – chyba najbardziej utalentowany zespół w konferencji Big East, nie potrafiący w ogóle tego wykorzystać. Na ich obronę można dodać, że część sezonu musieli radzić sobie bez pierwszego trenera Jima Calhouna, który zmagał się z problemami zdrowotnymi. Teraz wrócił już na ławkę i stanie przed trudnym zadaniem wprowadzenia Huskies do NCAA Tournament. Jeremy Lamb, Shabazz Napier, Ryan Boatrightm Andre Drummond i Alex Oriakhi to jednak wyróżniający się gracze w lidze i jeśli tylko trener UConn zdoła to poukładać w tak krótkim czasie stać ich nawet na wygranie całego turnieju.
 

Zespoły z górnej części tabeli, w które nie wierze: Cincinnati, South Florida, West Virginia.

Kosi
06.03.2012

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Informujemy, iż administratorem Twoich danych osobowych jest Krzysztof Kosidowski. Kontakt z administratorem: e-mail: kosi@collegehoops.pl
Podanie danych osobowych zawartych w formularzu jest dobrowolne. Jednocześnie przysługują Ci prawa dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania (aktualizacji) lub usunięcia, ograniczenia ich przetwarzania, przenoszenia, a także sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych oraz niepodlegania zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji (profilowaniu). Masz także prawo wnieść skargę w związku z przetwarzaniem przez nas Twoich danych osobowych do organu nadzorczego. Twoje dane osobowe będą przetwarzane na podstawie art. 6 ust. 1 lit. B ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27.04.2016 w celu obsługi i realizacji usługi.
CollegeHoops.pl © 2018
strony internetowe Wałbrzych HM sp. z o.o.
www.hm.pl | hosting www.hostedby.pl