DraftExpress.com w mocku z 26 listopada umieścił go na 13 miejscu i bezsprzecznie uznaje go za najlepszego seniora jakiego możemy oglądać na parkietach NCAA przed Adreianem Payne’m, Aaronem Craftem czy Russem Smithem. O kim mowa o Dougu McDermottcie, który w ostatnim roku na uczelni Creighton walczy o dobrą pozycję w drafcie. Nieco zapomniany wśród utalentowanej klasy freshmenów wspieranej przez Marcusa Smarta biały silny skrzydłowy może namieszać w tym sezonie
Urodził się 3 stycznia 1992 roku w Ames w stanie Iowa i pochodzi z tego samego miasta co Harrison Barnes były gracz Uniwersytetu North Carolina, a obecnie Golden State Warriors. Grali nawet razem przez dwa lata w Ames High School. W swoich juniorskich i seniorskich sezonach doprowadzili swój zespół do 57 kolejnych zwycięstw i wygrali mistrzostwa stanu Iowa. McDermott notował wtedy 20.1 punktu oraz 7.8 zbiórki średnio w każdym spotkaniu i został wybrany do pierwszego zespołu All-State. Jednak niekwestionowaną gwiazdą tamtej drużyny był Barnes, typowany przez wiele miesięcy jako czołowy prospekt w całych Stanach, a i w różnego rodzaju mockach draftowych długo utrzymywał pierwszą pozycję.
Po udanym początku kariery u boku Barnesa przyszła kolej na wybór uczelni. Chciał ją kontynuować u boku ojca Grega, który był głównym trenerem w Northern Iowa. Podpisał nawet z nimi list intencyjny i był już praktycznie dogadany. Jednak jego losy potoczyły się inaczej, gdy ojciec zrezygnował z trenowania N. Iowa i przeniósł się do Creighton. To sprawiło, że i syn postanowił zmienić wcześniejszy wybór i zdecydował się na grę pod skrzydłami ojca w barwach Blue Jays.
W swoim debiutanckich sezonie Doug dzięki swojemu ponadprzeciętnemu instyktowi strzeleckiemu z miejsca stał się liderem drużyny jeśli chodzi o zdobywane punkty. Notował prawie 15 punktów w meczu do tego dodawał 7.6 zbiórki i prawie dwie asysty. Grał na 52 procentowej skuteczności z gry, 57 procent za dwa i 40 procentowej zza łuku. Świetne egzekwował również rzuty osobistej na skuteczności 75 procent. McDermott pobił rekord ilości punktów zdobytych przez freshmana w sezonie (581) w konferencji MVC (Missouri Valley Conference) i został wybrany najlepszym freshmanem konferencji. Creighton zakończyło sezon z bilansem 23-16 i nie zagrali w NCAA Tournament. Wystąpili w College Basketball Invitational, turnieju pocieszenia dla drużyn, które nie dostąpiły zaszczytu gry w najbardziej prestiżowym turnieju i wypadli tam dobrze po drodze pokonując San Jose State, Davidson, UCF. Smaku porażki doznali dopiero w finale przegrywając z Oregon Ducks 84:76.
Przed drugim sezonem McDermott został doceniony i wybrany do Wooden oraz Naismith watch list jako jeden z najlepszych prospektów w kraju. Dodatkowo wybrany do First Team All-America, będąc pierwszym zawodnikiem uczelni Creighton nominowanym do tych trzech wyróżnień. Drugi sezon był jeszcze lepszy w wykonaniu Douga i spółki z Blue Jays. Podniósł swoje średnie praktycznie w każdym aspekcie gry. Notował już 22.9 punktu na mecz na skuteczności blisko 63 procent za dwa, 48 procent za trzy i prawie 80 procent z linii rzutów wolnych. Łącznie z gry miał kapitalne 60 procent. W całym sezonie zdobył 801 punktów i o ile w debiutanckim miał pomoc ze strony kilku kolegów, to w drugim praktycznie sam ciągnął wózek Creighton. Robił to doskonale i zanotował najlepszy sezon jeśli chodzi o statystyki w całej historii konferencji. Blue Jays zakończyli sezon z 7 bilansem w całej Division I 29-6. W konferencji mieli bilans 14-4 i zakończyli sezon zasadniczy jako druga ekipa w konferencji MVC. Dostąpili zaszczytu gry w NCAA Turnament, gdzie dotarli do trzeciej rundy w której ulegli North Carolina z Harrisonem Barnesem. Mecz zakończył się wynikiem 87:73.
Na koniec sezonu został wybrany do Larry Bird Missouri Valley Conference Player of the Year jako pierwszy zawodnik Creighton od czasów Kyle’a Korvera. I najważniejsza nagroda 26 Marca 2012 roku wyróżniony został nominacją do First Team AP All-American.
Doug postanowił pozostać na uczelni na trzeci rok studiów. Creighton po raz pierwszy od czasu jego pobytu na uczelni było rozstawione z 16 numerem w AP Top 25. W czasie sezonu osiągnęli nawet 11 pozycję, jednak ostatecznie spadli na 22 miejsce wraz z rozpoczęciem NCAA Tournament. Doug znowu był najlepszym zawodnikiem zespołu jednak tylko średnie puntowe poprawił względem swojego drugiego sezonu na uczelni. Notował 23.1 punktu na mecz 7.7 zbiórek i prawie 2 asysty. Jeśli chodzi o procentowe osiągnięcia to spadły one nieco w porównaniu do drugiego roku jednak nadal kształtowały się na solidnym poziomie 54% z gry, 57% za dwa i 49% za trzy. Poprawił za to wyraźnie rzuty osobiste które wykonywał na blisko 88 procentowej skuteczności. Creighton zanotowało bilans 28-8 ogółem a w konferencji mieli bilans 13-5 zajmując pierwsze miejsce w MVC. Po raz drugi z rzędu wystąpili w NCAA Tournament. W nim jednak znowu nie mieli szczęścia w drabince bo jako sklasyfikowani z 7 seedem już w 3 rundzie trafili na Duke Blue Devils prowadzonych wtedy przez Setha Currego i Masona Plumlee. Drugi rok z rzędu musieli uznać wyższość rywala z ACC.
Po trzecim roku gry na uczelni i mając w perspektywie słabiej obsadzony draft eksperci typowali, że Doug pożegna się z NCAA i zasili szeregi najsilniejszej ligi świata. Ten jednak już w kwietniu ogłosił, że postanawia zrezygnować z draftu na rzecz gry w seniorskim sezonie w Blue Jays. Dodatkowo ekipa w której występuje zmieniła konferencję i zasiliła nową słabszą niż dotąd Big East, już bez m.in. Syracuse. Do tej pory w tym sezonie notują bilans 6-2 i ich liderem oczywiście jest najlepszy senior Doug McDermott. Notuje on 24 punkty i prawie 7 zbiórek. Imponuje skutecznością z gry i jest w tym momencie typowany do loterii draftu przez czołowe strony zajmujące się draftem NBA. Jak to zwykle bywa bardziej doceniani w tego typu zestawieniach są młodzi freshmani z napompowanym hypem. Jednak mimo silnie obsadzonego draftu Doug utrzymuje wysoką pozycję i moim zdaniem będzie świetnym nabytkiem dla teamu który go pozyska. Jeśli miałbym układać listę swoich ulubionych graczy to Doug byłby na niej bardzo wysoko wśród utalentowanej klasy 2014.
Jeśli utrzyma rytm ze swojej dotychczasowej kariery na parkietach NCAA będzie wysoko w klasyfikacji strzelców wszechczasów NCAA. Do najlepszego osiągnięcia Keydrena Clarka brakuje mu nieco ponad 600 punktów. Jeśli sezon NCAA dla Creighton potrwa odpowiednio długo to jest w stanie tego dokonać. Całość jego osiągnieć możecie znaleźć pod tym linkiem
Co charakteryzuje grę Douga. Mike Smitz z draftexpress.com przed obecnym sezonem dokonał video analizy gry McDermotta pod kątem przyszłorocznego draftu, w której autor zadaje pytanie czy jest on graczem na 1 rundę draftu. Moim zdaniem jest i to na loterię lub gdzieś tuż za nią. Nie ma sensu się powtarzać zapraszam do oglądania:
Dodaj komentarz