Polub nas na facebooku:    
NCAA od podstaw: Poradnik

Top 25

Jak wspominałem wcześniej, w NCAA zespoły nie mają jednolitego terminarza, grają z różnymi rywalami i tak naprawdę jeśli obie drużyny się nie spotkały, to ciężko jednoznacznie stwierdzić, które są lepsze. Z pomocą przychodzą nam tu dwa rankingi 25 najlepszych drużyn NCAA –  Associated Press i Coaches Poll (oba można sprawdzać na stronie ESPN).

The Associated Press Top 25 tworzy 65 wybranych dziennikarzy czołowych mediów w Stanach. Każdy z głosujących wysyła swój własny ranking, po czym sumowane są wszystkie typowania (za 1 miejsce jest 25 pkt, za 25 miejsce 1 pkt) i tak powstaje jeden główny. Drugi ranking powstaje podobnie, z tą różnicą, że tworzy go 31 wybranych trenerów z I Dywizji, członków National Association of Basketball Coaches (Ich nazwiska można znaleźć tutaj).

Głosujący przede wszystkim biorą pod uwagę bilans drużyn, ale nie jest on najważniejszy i dlatego bardzo często zdarza się, że drużyna z nieco gorszym bilansem może być wyżej w notowaniu od zespołu na przykład bez porażki. Wszystko dlatego, że branych jest pod uwagę także wiele dodatkowych czynników. Poziom rywali z jakimi się mierzyli (RPI, SOS), miejsce rozegranych spotkań, kontuzję, potencjał drużyny i wiele innych. Zdarza się też, że na pojedyncze głosy wpływ ma miejsce zamieszkania danego dziennikarza lub prywatne upodobania, ale na szczęście są to raczej odosobnione przypadki.

Podstawową zasadą jest więc niebranie dosłownie samej kolejności, a jedynie zwrócenie uwagi na nazwy drużyn i przedziały w jakich się znajdują. Bardzo często zdarza się, że zespół ze środku rankingu jest lepszy od zespołu z Top 10, ale na podstawie rozegranych spotkań jednoznacznie stwierdzić tego nie można i stąd na przykład dalsze miejsce. W skrócie Top 25 możemy podzielić na takie grupy

  • 1-5 – faworyci, czyli te zespoły będą (powinny) się liczyć w walce o mistrzostwo
  • 6-10 – zespoły, które mogą włączyć się w walkę o największe trofeum, ale zaliczyli kilka wpadek w sezonie i dlatego nie są w ścisłej czołówce
  • 11-20 – utalentowane ekipy, na które warto zwrócić uwagę, ale obecnie nie prezentują się na tyle dobrze, by być wyżej
  • 21-25 – drużyny, które zaliczyły ostatnio dobry tydzień lub kilka cennych zwycięstw. Tutaj ruch jest największy i praktycznie co tydzień jest sporo zmian
  • 26 i dalej – mowa o zespołach, które również otrzymały punkty, ale do Top25 się nie załapały. Zazwyczaj ciekawe ekipy z mniejszych konferencji, które stać na nie jedną niespodziankę

Które mecze oglądać

Bądźmy szczerzy. Przeciętny fan koszykówki wybierając zły mecz może się bardzo szybko zniechęcić do NCAA. Poziom jest tak różny w zależności od konferencji, że losowe wybieranie spotkań mija się z celem. Poniżej więc mały ranking meczów, które warto oglądać:

  1. Spotkania pomiędzy drużynami z Top 25 – powinny stać na najwyższym poziomie i przyciągają największą uwagę.
  2. Spotkania pomiędzy drużynami z BCS (Przypomnienie) – raczej unikać potyczek najsłabszych ekip.
  3. Spotkania pomiędzy drużynami z konferencji High-Major – najlepiej wybierać mecze z udziałem czołowych zespołów z tych konferencji.
  4. Spotkania z udziałem przyszłych zawodników NBA – na podstawie mocków z różnych stron o Drafcie.

W praktyce oczywiście mecze warte oglądania można zaliczyć do 2-3 powyższych kategorii. Ale żeby nieco ułatwić Wam wybór podobnie jak w zeszłym sezonie w każdy poniedziałek, będzie pojawiała się moja zapowiedź najciekawszych spotkań tygodnia.

Gdzie oglądać

W pierwszej kolejności polecam dwie opcje – ESPN America, czyli kanał dostępny w dużych sieciach kablowych, ale i nie tylko oraz ESPN Player, czyli płatny odtwarzacz na wzór NBA League Pass.

Program ESPN America można znaleźć oczywiście na ich stronie, a oprócz samych meczów nie brakuje różnych zapowiedzi i podsumowań.

ESPN Player to już jednak spory wydatek (19.99 euro miesiąc, 109.99 za rok), ale też większy luksus. Prawie każdego dnia mamy do wyboru kilka spotkań, które później przez bardzo długi czas możemy obejrzeć z odtwarzania.

Trochę spotkań będzie można znaleźć na stronie CBS, ale w chwili obecnej nie potrafię powiedzieć ile transmisji będzie za darmo. Z płatnej (14.95 dolarów miesiąc, 119.95 za rok) opcji nigdy nie korzystałem, więc nie będę się wypowiadał.

Darmowe streamy ESPN, ESPN2 i ESPN America są dostępne na stronie firstrowsports.tv, ale jak to bywa w takich przypadkach nigdy nie wiadomo, czy będą działać i czy będzie dokładnie to co chcemy. Poza tym polecam lshunter.tv i rojadirecta.me, gdzie jakieś mecze powinny się pojawić.

Przydatne linki

Terminarz, wyniki, statystyki
ESPN
Yahoo!
CBS

Przy większej liczbie spotkań zazwyczaj pokazywane są tylko te z udziałem drużyn z Top25, aby zobaczyć wszystkie, trzeba zmienić sortowanie (prywatnie polecam ESPN). Opisy i skróty meczów raczej dostępne tylko z tych transmitowanych w tv.

Torrenty, download
DavkaBT
SSC
MixMakers.net

Nie chce za bardzo tu przesadzać, więc podałem tylko trzy najbardziej znane.

Ciekawe linki
kenpom.com – zaawansowane statystyki (od 12 listopada dostęp za opłatą).
statsheet.com – sporo różnych statystyk
The Mikan Drill – coś na wzór NBA Playbook, tyle że o NCAA.

Kosi
07.11.2011
Komentarze

Witam, czy autor artykulu ma moze konto na ssc? potrzebowalbym zaproszenie jest jest tak amozliwosc albo jesli ktos z czytajacych ma bardz bym prosil o wyslanie
pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Informujemy, iż administratorem Twoich danych osobowych jest Krzysztof Kosidowski. Kontakt z administratorem: e-mail: kosi@collegehoops.pl
Podanie danych osobowych zawartych w formularzu jest dobrowolne. Jednocześnie przysługują Ci prawa dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania (aktualizacji) lub usunięcia, ograniczenia ich przetwarzania, przenoszenia, a także sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych oraz niepodlegania zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji (profilowaniu). Masz także prawo wnieść skargę w związku z przetwarzaniem przez nas Twoich danych osobowych do organu nadzorczego. Twoje dane osobowe będą przetwarzane na podstawie art. 6 ust. 1 lit. B ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27.04.2016 w celu obsługi i realizacji usługi.
CollegeHoops.pl © 2018
strony internetowe Wałbrzych HM sp. z o.o.
www.hm.pl | hosting www.hostedby.pl