Nevada wygrywa rywalizacje w WAC

Wprawdzie do końca sezonu regularnego pozostały jeszcze dwa spotkania, to Nevada już od soboty może cieszyć się z pierwszego sukcesu i zwycięstwa rywalizacja w WAC. Wolf Pack dopiero po trzech dogrywkach pokonali na wyjeździe Fresno State 79:76 i z bilansem 11-1 w tabeli zajmują pierwsze miejsce, którego nikt już im nie odbierze. Najważniejsza część sezonu jednak dopiero przed nimi, bo już 8 marca startuje turniej konferencji, którego zwycięzca zagra w NCAA Tournament.

Sobotnie spotkanie z Bulldogs świetnie rozpoczął Olek Czyż, który zdobył 11 z pierwszych 14 punktów drużyny. W tym krótkim fragmencie Polak grał bardzo agresywnie po obu stronach parkietu i pokazał swój spory arsenał ofensywny. Mecz stał jednak pod znakiem obrony i Nevada po 12 minutach prowadziła tylko 14:11. Obu ekipom zdobywanie punktów przychodziło z wielką trudnością, a powtarzające się faule tylko pogarszały widowisko. W dalszej części gry jednak trzema efektownymi wsadami popisał się Dario Hunt rozbudzając nieco znudzone towarzystwo. Ostatecznie po 20 minutach gry na tablicy widniał remis 23:23.

Druga odsłona była jeszcze bardziej wyrównana niż pierwsza i po kolejnych skutecznych akcjach zespoły wymieniały się na prowadzeniu. W Wolf Pack swoją dobrą grę po obu stronach parkietu kontynuował Dario Hunt, a uaktywnił się również Deonte Burton. W szeregach Fresno State wyróżniali się natomiast Jonathan Wills i Kevin Foster, którzy utrzymywali Bulldogs w grze. Po kolejnym dunku Hunta na 3:44 przed końcem Nevada prowadziła już 53:47 i nic nie zapowiadało takich emocji w końcówce. W odpowiedzi jednak, w dwóch kolejnych akcjach celnymi trafieniami z dystansu popisał się Kevin Olekaibe doprowadzając do remisu. Od tego momentu przez pozostałe 171 sekund obie ekipy mimo kilku prób nie zdołały zdobyć punktów, a mecz został przedłużony o 5 minut. Między innymi to Olek Czyż mógł przechylić szale zwycięstwa na korzyść Wolf Pack, ale nie trafił dwóch rzutów osobistych, a swoich okazji nie wykorzystali również Burton i Hunt.

W pierwszej dogrywce obraz gry w ogóle się nie zmienił. Obie ekipy grało twardo w obronie, a większość punktów padało z linii rzutów wolnych. 55 sekund przed końcem na tablicy ponownie widniał remis, a piłkę w posiadania miała drużyna Wolf Pack. Nieskuteczny tego dnia Malik Story spudłował kolejny rzut z dystansu, a o losach meczu mieli zadecydować gracze Fresno State. Swojej szansy nie wykorzystał również Tyler Johnson i do rozstrzygnięcia meczu niezbędna okazała się kolejna dogrywka.

Drugą dogrywkę Nevada rozpoczęła od dwóch punktów Olka Czyża, ale gracze Bulldogs szybko odpowiedzieli swoimi trafieniami. Po kolejnych wyrównanych minutach i tylko jednym wykorzystanym rzucie wolnym Hunta przed okazją stanął zespół Fresno State. Tym razem jednak rzut z półdystansu nie trafił Jonathan Wills, a o losach meczu miały zadecydować kolejne doliczone minuty.

Na 2 i pół minuty przed końcem, po kilku błędach i faulach oraz punktach Tylera Johnsona ekipa Fresno State wygrywała 72:71. Na szczęście w odpowiedzi w dwóch ofensywnych akcjach Czyż zdobył 4 oczka wyprowadzając swoją drużynę na jednopunktowe prowadzenie, którego jak się okazało nie oddali do końca meczu. Niecelne rzuty Bulldogs oraz skutecznie egzekwowane osobiste przez graczy Wolf Pack przesądziły o zwycięstwie i końcowym wyniku 79:76.

Z dobrej strony pokazał się Olek Czyż zdobywając 25 punktów (10/16 za 2, 1/1 za 3, 2/6 za 1), 11 zbiórek, asystę, blok oraz 3 straty i 4 faule na boisku przebywając przez 49 minut. Dario Hunt dodał 20 punktów, 15 zbiórek i 5 bloków, a Deonte Burton dorzucił 19 oczek (12/14 za 1) z czego aż 12 w 15 dodatkowych minutach.

W zespole Fresno State wyróżnili się rezerwowy Kevin Foster notując 24 punkty i 12 zbiórek oraz Jonathan Wills zdobywca 19 punktów i 10 zbiórek.

W najbliższym meczu 1 marca Nevada zmierzy się z drugim zespołem konferencji WAC New Mexico State.