Pierwszy polski raport

Jeszcze nie wiem jak często, ale co jakiś czas postaram się zebrać i przybliżyć poczynania polskich zawodniczek oraz zawodników grających w dwóch pierwszych Dywizjach NCAA. Na początek zachęcam do odwiedzenia zakładek Polki oraz Polacy i zweryfikowania czy kogoś nie brakuje oraz czy wszystkie podane dane są prawidłowe.

Polacy

Od pewnej wygranej 79:48 nad dużo słabszym rywalem z II Dywizji North Georgia sezon rozpoczęła ekipa Mercer. Maciej Bender spotkanie zaczął w pierwszej piątce i na boisku przebywając 18 minut uzbierał 14 punktów (6/8 za 2, 2/3 za 1) 4 zbiórki oraz 2 bloki. Można napisać, że podkoszowy Bears spisał się na miarę oczekiwań większość akcji,, kończąc blisko kosza w bardzo podobny sposób 1, 2 i 3. W kolejnym meczu o 2:00 w nocy z 27 na 28 listopada Mercer zmierzy się na wyjeździe z Georgia Tech.

Do 4 grudnia na swój debiut będzie musiał poczekać Olgierd Dmochewicz, a jego Northern Arizona dzień po dniu zmierzy się z Eastern Washington. Pierwsze spotkanie zaplanowane na 26 listopada z Arizoną zostało odwołane z powodu wykrycia wirusa w zespole Wildcats.

Zaplanowany na 26 listopada pojedynek z Wichita State został przez wirusa odwołany, ale szybko udało się znaleźć zastępstwo i w środę Utah State po słabej drugiej połowie uległo VCU 69:85. Szymon Zapała na boisku pojawił się dopiero w ostatniej minucie meczu, ale i tak zdążył popisać się skuteczną akcją zdobywając pierwsze punkty w NCAA.

Dzień później Aggies ponownie wysoko przegrało z South Dakota State 59:83, a Szymon Zapała tym razem otrzymał 7 minut notując 0/1 za 2, 0/1 za 1, zbiórkę, asystę, przechwyt i aż trzy straty. Kuba Karwowski w obu spotkaniach nie pojawił się na boisku i niestety będziemy musieli do tego przywyknąć. W sytuacji, kiedy w pełni zdrowia jest podstawowy center Neemias Queta (z szansami na wybór w Drafcie), Kuba w rotacji będzie dopiero czwartym centrem za Trevinem Doriusem i Szymonem.

Oba spotkania USU można obejrzeć na tym kanale YouTube, a już dziś o 22:00 czasu polskiego podopieczni Craiga Smitha zmierzą się z Northern Iowa i chyba czas na pierwszą wygraną.

UMBC nastraszyło Georgetown ostatecznie ulegając tylko 62:70. Szymon Wójcik na boisku pojawił się pod koniec pierwszej połowy i w 2 minuty gry oddał niecelny rzut za dwa oraz za trzy. W drugiej części na boisku już się nie pojawił, co też nie wróży zbyt dobrze na przyszłość. Wierzymy jednak, że z łatwiejszymi rywalami tych szans będzie więcej i już 28 listopada będzie można to zweryfikować w meczu z St. Francis (PA).

Znacznie dłużej na powrót na boisko będą musieli poczekać Polacy w II Dywizji. Decyzją włodarzy konferencji Przemysław Gołek i jego Fairmont State oraz Jakub Mijakowski i jego Jeffeson rozgrywki najszybciej rozpoczną w styczniu, natomiast sezon Pittsburgh-Johnstown i Marcina Wiszomirskiego został całkowicie odwołany.

Polki

Hawaii zrezygnowało z rywalizacji poza konferencją i sezon rozpoczną 27 i 28 grudnia dwumeczem z Cal Poly. Alicja Falkowska na debiut będzie musiała więc trochę poczekać, a jak się zadomowiła w nowym miejscu można przeczytać na oficjalnej stronie drużyny.

W pierwszym spotkaniu Clemson wysoko ograło Furman 83:43, a Weronika Hipp rozpoczynając mecz na ławce rozegrała 19 minut notując 11 punktów (2/4 za 2, 2/3 za 3, 1/2 za 1) i 3 asysty. W kolejnym pojedynku dzisiaj Tigers zmierzą się Presbyterian, a mecz planowo rozpocznie się o 23:00 czasu polskiego.

Od porażki z USC 55:85 rozgrywki rozpoczęła Loyola Marymount. Natalia Klimek w 36 minut gry uzbierała 11 punktów (1/1 za 2, 3/11 za 3), 6 zbiórek i 2 asysty. Kolejny mecz Lions czeka 4 grudnia z UC Irvine.

Colorado wygraną nad występującą w II Dywizji Western State 77:50 otworzyło sezon. Niestety Zuzanna Kulińska nie pojawiła się na boisku. 28 listopada Buffaloes zmierzą się z Air Force.

Z powodu wykrycia wirusa w zespole Utah odwołano dwa pierwsze spotkania sezonu i wszystko wskazuje na to, że Aleksandra Makurat oraz Zuzanna Puc najszybciej na boisku zameldują się 4 grudnia w Oregon State.

Podobnie sytuacja wygląda u Anny Makurat w UConn, jednak tutaj odwołano aż trzy mecze, a zaplanowany na 6 grudnia pojedynek z Seton Hall również zostanie przełożony.

W pierwszym spotkaniu San Francisco uległo UC Davis 75:82, a Julia Niełacna w dwie minuty gry zanotowała zbiórkę, stratę i faul. Niestety z powodu COVIDa pojedynek z Nevadą został odwołany i dziś Dons ponownie zmierzą się z UC Davis w nieoficjalnym sparingu, a do rywalizacji powrócą 1 grudnia z San Jose State.

Swój sezon o 1:00 w nocy z piątku na sobotę czasu polskiego rozpocznie Karolina Szydłowska, a jej Arkansas State zmierzy się z Arkansas-Pine Bluff. Natomiast 5 grudnia prawdopodobnie pierwszy raz na boisku zobaczymy Aleksandrę Ustowską w spotkaniu Wyoming z Denver oraz Barbare Zieniewską w meczu Cleveland State z Bluefield State.

W II Dywizji od sensacyjnej wygranej nad występującym w I Dywizji zespołem Texas A&M-Corpus Christi rozgrywki rozpoczęła ekipa Texas A&M International, a jedną z bohaterek była Polka – Patrycja Jaworska, która w 34 minuty zdobyła 21 punktów (1/2 za 2, 2/4 za 3, 13/14 za 1), 10 asyst i 5 zbiórek. Całe spotkanie do obejrzenia tu. Oficjalnie swój sezon natomiast Dustdevils rozpoczną dopiero 11 grudnia.

Patrycja Pawlata wprawdzie na boisku jeszcze się nie pojawiła, ale jej Northeastern State ma już na koncie dwa zwycięstwa. W kolejnym meczu 28 listopada zmierzą się z Emporia State.

Dla Natalii Ryng i St. Mary’s University sezon startuje 11 grudnia.